Makhauser's

 personal blog

It Follows (2014)

"Чорний гроб на колесиках вже на твоїй вулиці. Чорний гроб на колесиках вже у твоєму домі. Чорний гроб на колесиках вже у твоїй кімнаті". Пам'ятаєте ті часи, коли це могло лякати найбільш вразливих з нас? Це кіно якось нагадує подібні лякливі історії. І фільм доволі цікаво грає на відчуттях та почуттях, показуючи ледь помітні, але важливі деталі, а тому точно не може назватися "фільмом на один нудний вечір".

itf-0

Невідомість завжди лякає людей. Та неминучість, зловісна загроза, що насувається та не зупиниться. Фільм починається з молодої дівчини, яка з переляканими очима і доволі легкому вбранні. Вона бігає сірим та похмурим містом, стрибає в машину та кудись їде. Після цього нам показують її на пляжі, вона прощається за батьком, а наступним кадром показаний її труп з поламаною ногою.

itf-1

Фільм переносить приблизно в те ж місце, де у невеличкому басейні (під настійним поглядом сусідських хлопчиків) купається головна героя. Фільм також знайомить нас з її друзями та родичами, точно не даючи відповіді на питання "який же це рік?". Доволі різниться антураж картини: то старезні фільми на старому телевізорі, то сестра героїні зачитує "ванільні цитати" Достоєвського.

itf-2

Головна героїня знайомиться з хлопцем, який доволі швидко розводить її на секс, після цього усипляє дівчину, прив'язує до стільця і розповідає, що разом з насолодою він їй передав ще дещо…

itf-3

Я не дарма згадував гроб на колесиках. Як той челендж з відром крижаної води, цей передає #ItFollowsYouChallenge - і загадкове Воно (без ніяких клоунів Стівена Кінґа) буде переслідувати тебе аж доки не вб'є. Якщо ти передаси "естафету" далі - Воно піде спочатку за тими, хто трахався з тобою та їхнімі партнерами.

itf-4

Воно може втілитися будь-ким: родичем, знайомим чи незнайомим; Воно буде повільно йти, Воно не зупиниться. Воно рухається повільно. Воно не видно іншим: тим, хто не у ланцюжку. Воно вже поруч.

Сама затравка сюжету виглядає доволі кумедною, такою, що конфліктує концепцією з Cherry Falls 2000 року, сексуально хтивою. Що ж, можливо так і є. Хтось бачить в фільмі аналогію з даруванням життя та його закінченням. Що як би ми не старалися - загадкове та повільне "Воно" знайде кожного. Я ж бачу в цьому фільмі варіант провести вечір за доволі легким ненав'язливим фільмом жахів без спроб залякати постійними та набридливими скрімерами.

itf-5

Мене фільм зачепив назвою. Небайдуже відношення до усього, де є "IT". А ІТ слідує за тобою, і також від цього не дітися вже. Воно вже не так і повільно, проте входить в твоє життя. Воно завжди поруч.

Також під час фільму виникали ідіотські думки: а якщо у цьому ланцюжку трапиться педо-, некро-, зоофіл? Який секс вважається канонічним для передачі естафети: анально, орально чи тільки класично? А якщо зґвалтувати Воно? А якщо займаються сексом втрьох і кожен з кожним мав близькість? А якщо взагалі вакханалія? Мабуть, зі мною теж щось не так.

Кожен трактує та бачить своє. На Rotten Tomatoes фільм отримав від критиків дуже високий бал, що необхідно врахувати. Я б йому поставив приблизно ту ж оцінку, яку нам дає IMDB: 6.9 (137862). Десь тверду сімку режисер (він же сценарист) заслуговує. Хоча деякі діалоги прописані не занадто добре і скоріше за принципом "щоб було". Проте той же Лукас прописував навіть гірші.
Прокоментуйте!