КДПТ #0: Librem 5, закон про обіг криптовалют та інше
Пілотний випуск короткого дайджесту подій тижня (КДПТ) - це чергова спроба спробувати якийсь новий формат на блозі. Скоріше за все він знову перетвориться на нерегулярний після першого-другого випуску, проте спробувати слід.
Отже, в цьому дайджесті представлено чотири події тижня, які особисто мені здаються важливими. Без чіткої хронології та градації, просто перелік.
Librem 5 зібрав необхідну суму
До Верховної Ради поступив законопроєкт про обіг криптовалют в України
Вийшов черговий трейлер чергового епізоду Star Wars
Каталонська незалежність
Ідея вільної операційної системи на телефоні багато кого не покидає, так само, як і бажання бути повноправним власником телефону без жодних обмежень. На жаль, сучасні телефони цього запропонувати не можуть. Яким би не був "Лінуксом" Android, він має багато невільних компонентів, які змушують задуматись про свою приватність. Google встромив пазурі в наше життя та намагається знати все, аргументуючи це тим, що він працює над поліпшенням надання сервісу. Схожу картину ми бачимо з системами від Apple та Microsoft (ці, до речі, вирішили не розвивати мобільний Windows).
Багато проєктів альтернативних систем залишилося в минулому так і не побачивши широкого розповсюдження: Ubuntu Phone, Firefox OS, "свої" ОС від Samsung. А про MeeGo та Maemo навіть згадувати не хочеться: трагедія продажі Nokia ще й досі каменем висне на душі.
Останнім часом з'явилося кілька систем, основною ціллю яких стало надання справжнього GNU/Linux у кишені, до того ж абсолютно 'free' (як у 'freedom') на радість дядьки Столлмана: postmarketOS, Plasma Mobile, PureOS.
Pure пішли далі і вже пропонують три девайси зі своєю системою: два ноутбуки на 15 та 13 дюймів та трансформер на 11. Після цього випуск телефону (смартфону) став питанням часу. І тому компанія почала збір коштів, поставивши дуже велику планку проєкту: 1.5 мільйони доларів.
І на перших порах проєкт збирав кошти, проте тем був не дуже великим, вже можна було занепокоїтись, що мрія так і зостанеться мрією. Проте стався дійсно важливий епізод для ком'юніті: до проєкту приєдналася KDE (а вже після перемоги - Monero). Ні, вони не заплатили необхідну суму, проте саме той факт, що проєкти домовились про співпрацю, "змусив" людей платити. 14 вересня про співпрацю було оголошено, 4 жовтня проєкт перетнув ланку в 1 мільйон доларів, 9 жовтня проєкт зібрав необхідну суму за 2 тижні до кінця 90-денної кампанії.
PureOS базується на Debian, а це також доволі чудове рішення. На телефон слід чекати лише 2019 році, проте вже можна сказати, що свобода перемагає. Хтозна, можливо колись і настане епоха GNU/Linux на настільних комп'ютерах?..
Звичайно, це не ухвалення законопроєкту (а подали його на розгляд ще в 6 числа), проте сам факт подачі та зацікавлення держави в криптовалютах трошки бентежить.
Відкриємо Вікіпедію:
Криптовалюта — вид цифрової валюти, емісія та облік якої засновані на асиметричному шифруванні і застосуванні різних криптографічних методів захисту, таких як Proof-of-work та/або Proof-of-stake. Функціонування системи відбувається децентралізовано в розподіленій комп'ютерній мережі.
Сама ідея в тому, щоб держава не була посередником в роботі. Звичайно, це мало якій державі сподобається. По-перше, найголовнішим фактором захисту своєї позиції, органи влади називають вживання такої критовалюти для незаконного обігу наркотиків, зброї та, можливо, торгівлі людьми. Проте давайте задумаємось, що держави контролюють грошові знаки, проте це ніколи не заважало витрачати готівку для купівлі цих же речей. А з біткоїнами або його аналогами це зробити набагато легше і ніякі спробу контролю цьому не зарадять.
Залишимо фантазії контролю стихії авторам законопроекту, просто почитаємо деякі моменти з нього.
Ст.3 п.1 Державне управління в сфері обігу криптовалюти здійснюється Національним Банком України.
Автори виходять з того, що криптовалюта - це гроші, тому за них мусить відповідати головний банк країни. Однак це не зовсім гроші. Так, за них можна придбати товари та послуги, але чіткого грошового вираження вона все одно не нестиме. Це всього лише код та міра обміну.
Ст. 4 п.1 Держава не несе зобов’язань, а також не відшкодовує вартість криптовалюти у випадку її знецінювання або втрати з будь-яких інших причин.Ст. 4 п.2 Держава не гарантує та не здійснює будь-яких заходів із забезпечення діяльності онлайн-сервісів з обміну криптовалюти.
Це створює дуже чудову гармонію з п'ятою статтею законопроекту:
Ст.5 п.1 Криптовалюта отримується як винагорода системи блокчейн, в результаті її генерації у системі блокчейн майнером, який виконав необхідні умови для її отримання.Ст.5 п.2 Отримана в порядку частини 1 цієї статті криптовалюта є власністю майнера, та є об’єктом оподаткування.
Колись давно я майнив. Тоді BTC був доволі дешевим і навіть не вірилося, що вартість може бути такою, як зараз. Коли держава хоче отримувати прибуток від виробничої потужності комп'ютерів своїх громадян (які можуть майнити взагалі за межами України), хочеться знову задати питання про регулювання кількості отриманого прибутку, пункт в декларації про доходи та одиницю оподаткування: гривні, сама криптовалюта на гаманець голови податкової? Цей пункт, до речі, і викликав ідею створити цей дайджест (бо й Puism переміг).
Справа не в тому, що не хочеться ділитися з тим, хто на це не заслуговує, а у самій концепції вторгнення держави на території без кордонів та меж.
Ст.7 п.2 Дані про криптовалютні транзакції зберігаються у системі блокчейн та є відкритими та загальнодоступними для всіх суб’єктів криптовалютних операцій.Ст.7 п.5 Суб’єкт криптовалютних операцій зобов’язується зберігати данні щодо проведених транзакцій протягом 5 років.
Ст.9 п.1 Порушення законодавства України про використання та обіг криптовалюти тягне за собою цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законодавством України.
Давайте я тут нічого не казатиму?
До того, що Лукас продав SW студії Disney, яка перетворила колись чудову фантастичну франшизу в конвеєр, в свою чергову дійну корову з ключовими елементами звичайних посередніх попкорних блокбастерів, можна ставитись по-різному. Мені навіть трилогія пріквелів не дуже подобається. І не тільки через те, що Джордж "злив" образ культового злодія та додав до картини Бінкса та мікроби, вміст яких у крові живих організмів відповідає за наявність Сили.
Треба розбирати трейлер з естетичної точки зору та спробувати абстрагуватись від негативного ставлення до компанії щура Міккі. А з точку зору картинки дійсно можна похвалити. Коли у тебе стільки грошей, як у Disney, то це собі дозволити не тільки можна, а й треба.
З точки зору сюжету трейлеру можна вже дати нагороду за "Не таку як всі" року. Проблема навіть не в тому, що феміністична хвиля захопила Голлівуд, а в тому, що навіть "Не такі, як всі" Люк та Енакін з тієї ж франшизи довго та наполегливо тренувались, хоча рівень мікробів Лукаса в їхній крові часом був більшим за такий же в крові Нашого Джедайського Всього магістра Йоди. Аж раптом з'являється дівчинка, яка без підготовки керує величезним кораблем найкращого зоряного капітану далекої-далекої галактики, спокійно може лагодити техніку, стріляти та володіти не тільки світловим мечем, а й Силою на рівні якогось Обі-Вана. Ну просто смішно, адже кожен смарагд потребує обробки. Навіть той, який намагається відігрувати емоції Сильної та Незалежної Пані.
Сподобався, мабуть, момент з епізодом принцеси Юлі Леї у виконанні вже покійної Кері Фішер та її недолугого синка. Можливо, це різні епізоду фільму, проте з драматичної точки зору поставлено доволі вдало.
В цілому нема вже ніякої надії. Далека надія була, коли представили трейлер 7 епізоду. А особливо тоді, коли там з'явився Форд. Проте разом з цим прийшла тривога, що це останній фільм для, мабуть, улюбленого актора. Як потім склалася історія, на жаль, не для самого героя Хена Соло. Але це вже лірика. Від фільму про події між 3 та 4 епізодом нічого не очкував вже, а вийшло доволі нормально. Чого очікувати від The Last Jedi? Побачимо у грудні.
Тут спеціально буде лінк на Вікі, бо показує тему у зрізі.
З поступовим укоріненням Інтернету в нашому житті неможливо не помічати подій на іншому кінці планети, навіть якщо у нас до них абсолютно ніякого відношення нема. Така вже зараз епоха. Масової гласності, соціальних мереж та хайпу.
Особисто я, так уж вийшло, до цього регіону Іспанії відношення не маю, проте майже 20 років підтримую клуб з однойменної столиці Каталонії, а тому частину історії та відносин між ними та центральною владою читав.
І я десь розумію тих, хто проводить аналогії з подіями в Україні, які почались в 2014 році. З точки зору психології. З історичною та концептуальної точки зору це зовсім різні речі, проте довгого екскурсу в історію тут не буде.
Іспанія колись захопила Каталонію, нав'язувала їй свої правила гри, забороняла каталанську мову. Нічого не нагадує? І тому референдум про незалежність регіону слід більше порівнювати та проводити аналогії з 1991 роком та виходом України з СРСР, а не з маріонеточними терористами на Донбасі.
З іншого боку успішність каталонського руху (як і, наприклад, шотландського) вигідна офіційній Москві, яка зможе свої інтереси аргументувати тим, що "в Європі так само", а також успіх (якого, в принципі, так і не сталося з одного боку) у демократичні боротьбі за незалежність одного регіону зможе стати каталізатором для інших. Майже в кожній країні є багато активних до сепаратизму регіонів, а тому могла б початися нова цікава епоха історії. Або ж її просто відкладено.
Мадрид розуміє діалог лише з позиції сили, що не зовсім правильно. На вулицях столиці люди вийшли скандувати лозунги часів диктатури Франко та поводитися як справжнє агресивне вороже стадо. Можливо, при такому й був сенс віддалятися.
Мені більше здається, що влада одного з найбагатших регіонів Іспанії хоче ще більшої автономії, а не повноцінної незалежності. Саме влада, а не люди. Мадрид забирає багато грошей, вони хочуть менше. Чистий бізнес. Проте це може так тільки здаватися зі сторони.
Коментарі (8):
а я ще ніяк спін-оф "Зоряних воєн" не подивлюсь. Читати далі...
кілгор написав(ла):а я ще ніяк спін-оф "Зоряних воєн" не подивлюсь. Читати далі... Читати далі...
makhauser написав(ла):кілгор написав(ла):а я ще ніяк спін-оф "Зоряних воєн" не подивлюсь. Читати далі... Читати далі...Знаю, що це свята святих кіберпанку і що там грає Форд, але якось чи навесні чи влітку почав дивитися, але зміг дійти до кінця. Можливо, не той настрій чи час був.« Згорнути Читати далі...
кілгор написав(ла): Читати далі...я не дуже розбираюсь в жанрі, вірніше взагалі не розбираюсь. але натрапив нещодавно на дискусію, що ні книга, ні фільм не можна віднести до цього жанру. Там зійшлись на тому, що в фільмі є лише елементи кіберпанку. "Джонні-Мнемонік" вважається більш кіберпанковим. « Згорнути Читати далі...
makhauser написав(ла):кілгор написав(ла): Читати далі...я не дуже розбираюсь в жанрі, вірніше взагалі не розбираюсь. але натрапив нещодавно на дискусію, що ні книга, ні фільм не можна віднести до цього жанру. Там зійшлись на тому, що в фільмі є лише елементи кіберпанку. "Джонні-Мнемонік" вважається більш кіберпанковим. « Згорнути Читати далі...Я теж не розбираюся, можливо, щось в цьому є. Багато хто приписує цей жанр, а дослідження я не проводив. І особливо мені не важливо який жанр, піджанр чи стиль наслідує та представляє той чи інший фільм або та чи інша книга. Головне - це те, що можна отримати з них. Чіткого жанру нема в "Трасі 60", наприклад. Там багато чого є: роуд муві, драма, комедія, сатира тощо. Хоча сам фільм не користується великою популярністю, але для мене - один з найкращих, і якось не дуже важливо скільки у нього класичної трагедії, скільки від бойовика чи антиутопії. « Згорнути Читати далі...
Кілгор написав(ла):makhauser написав(ла):кілгор написав(ла): Читати далі...я не дуже розбираюсь в жанрі, вірніше взагалі не розбираюсь. але натрапив нещодавно на дискусію, що ні книга, ні фільм не можна віднести до цього жанру. Там зійшлись на тому, що в фільмі є лише елементи кіберпанку. "Джонні-Мнемонік" вважається більш кіберпанковим. « Згорнути Читати далі...Я теж не розбираюся, можливо, щось в цьому є. Багато хто приписує цей жанр, а дослідження я не проводив. І особливо мені не важливо який жанр, піджанр чи стиль наслідує та представляє той чи інший фільм або та чи інша книга. Головне - це те, що можна отримати з них. Чіткого жанру нема в "Трасі 60", наприклад. Там багато чого є: роуд муві, драма, комедія, сатира тощо. Хоча сам фільм не користується великою популярністю, але для мене - один з найкращих, і якось не дуже важливо скільки у нього класичної трагедії, скільки від бойовика чи антиутопії. « Згорнути Читати далі...в мене приблизно таке ставлення. якщо брати кіно, то я всеядний. можу дивитись й мелодраму, й авторський фільм. Іноді голівудська мелодрама має більше від кіно, ніж авторський фільм, що порушує соціальні проблеми. і ті ж "Зоряні війни" типовий масовий продукт, що свого часу був розраховані на підліткову аудиторію. А сьогодні це вже класика жанру і ледь не американська міфологія.« Згорнути Читати далі...
makhauser написав(ла):Кілгор написав(ла):makhauser написав(ла):кілгор написав(ла): Читати далі...я не дуже розбираюсь в жанрі, вірніше взагалі не розбираюсь. але натрапив нещодавно на дискусію, що ні книга, ні фільм не можна віднести до цього жанру. Там зійшлись на тому, що в фільмі є лише елементи кіберпанку. "Джонні-Мнемонік" вважається більш кіберпанковим. « Згорнути Читати далі...Я теж не розбираюся, можливо, щось в цьому є. Багато хто приписує цей жанр, а дослідження я не проводив. І особливо мені не важливо який жанр, піджанр чи стиль наслідує та представляє той чи інший фільм або та чи інша книга. Головне - це те, що можна отримати з них. Чіткого жанру нема в "Трасі 60", наприклад. Там багато чого є: роуд муві, драма, комедія, сатира тощо. Хоча сам фільм не користується великою популярністю, але для мене - один з найкращих, і якось не дуже важливо скільки у нього класичної трагедії, скільки від бойовика чи антиутопії. « Згорнути Читати далі...в мене приблизно таке ставлення. якщо брати кіно, то я всеядний. можу дивитись й мелодраму, й авторський фільм. Іноді голівудська мелодрама має більше від кіно, ніж авторський фільм, що порушує соціальні проблеми. і ті ж "Зоряні війни" типовий масовий продукт, що свого часу був розраховані на підліткову аудиторію. А сьогодні це вже класика жанру і ледь не американська міфологія.« Згорнути Читати далі...Так в Лукаса ледь не вірив ніхто, навіть він сам, та й сам Джордж був бородатим 33-річним підлітком, а вже потім це перейшло у франшизу, яка несе золоті яйця тонами всім причетним. Інколи буває настрій дивитися повний метр, хоча здебільшого потрібно щось увімкнути фоном (наприклад, на другому моніторі) тоді, як основні задачі виконувати на основному, а тут не до глибокого аналізу сюжету та драми. Інколи - навпаки, хочеться прожити з фільмом все. « Згорнути Читати далі...
Кілгор написав(ла):makhauser написав(ла):Кілгор написав(ла):makhauser написав(ла):кілгор написав(ла): Читати далі...я не дуже розбираюсь в жанрі, вірніше взагалі не розбираюсь. але натрапив нещодавно на дискусію, що ні книга, ні фільм не можна віднести до цього жанру. Там зійшлись на тому, що в фільмі є лише елементи кіберпанку. "Джонні-Мнемонік" вважається більш кіберпанковим. « Згорнути Читати далі...Я теж не розбираюся, можливо, щось в цьому є. Багато хто приписує цей жанр, а дослідження я не проводив. І особливо мені не важливо який жанр, піджанр чи стиль наслідує та представляє той чи інший фільм або та чи інша книга. Головне - це те, що можна отримати з них. Чіткого жанру нема в "Трасі 60", наприклад. Там багато чого є: роуд муві, драма, комедія, сатира тощо. Хоча сам фільм не користується великою популярністю, але для мене - один з найкращих, і якось не дуже важливо скільки у нього класичної трагедії, скільки від бойовика чи антиутопії. « Згорнути Читати далі...в мене приблизно таке ставлення. якщо брати кіно, то я всеядний. можу дивитись й мелодраму, й авторський фільм. Іноді голівудська мелодрама має більше від кіно, ніж авторський фільм, що порушує соціальні проблеми. і ті ж "Зоряні війни" типовий масовий продукт, що свого часу був розраховані на підліткову аудиторію. А сьогодні це вже класика жанру і ледь не американська міфологія.« Згорнути Читати далі...Так в Лукаса ледь не вірив ніхто, навіть він сам, та й сам Джордж був бородатим 33-річним підлітком, а вже потім це перейшло у франшизу, яка несе золоті яйця тонами всім причетним. Інколи буває настрій дивитися повний метр, хоча здебільшого потрібно щось увімкнути фоном (наприклад, на другому моніторі) тоді, як основні задачі виконувати на основному, а тут не до глибокого аналізу сюжету та драми. Інколи - навпаки, хочеться прожити з фільмом все. « Згорнути Читати далі... Читати далі...